STUDNIČNÉ

Studničné je odrůda pocházející patrně ze Studnice u Náchoda (odtud její jméno). Je považována za krajovou odrůdu Náchodska (severovýchodních Čech), avšak pěstovala se i v kraji Pardubickém. Známá je také pod lidovým jménem Farliové.
Odrůda vytváří stromy s mohutnými korunami. Je odolná proti mrazu, avšak náchylnější ke strupovitosti, takže plody z extenzivních výsadeb mohou být někdy méně vzhledné – strupovité. Do plodnosti vstupuje až velmi pozdě, avšak pak je plodnost hojná a pravidelná. Hodí se i pro výsadby na horší stanoviště – není nijak zvlášť vybíravá. Snese horší kvalitu půdy i vyšší polohy – stejně jako u celé řady ostatních starých a krajových odrůd tedy lze její potenciál spatřovat v krajinářských výsadbách.
Plody jsou střední, tvaru kulovitého, někdy více zploštělého. Barvu mají většinou zelenožlutou až žlutou, osluněná místa plodu pak může pokrývat méně intenzivní hnědočervená barva. Zvláště na těchto místech plodu jsou také nápadnější tečky (lenticely – čočinky). Jablka jsou dobrá, sladce navinulé chuti. Trhají se v říjnu. Do nejlepší chuti dozrají v prosinci a vydrží pak ještě do dubna či května následujícího roku.
K opylování se nejspíše hodí všeobecně odrůdy dobře opylující – například Ontario (pokud podmínky dovolí jeho výsadbu). Sama odrůda Studničné je pro mnoho ostatních odrůd dobrým opalovačem.
Tuto odrůdu jsme nalezli například v katastru obce Topol (okres Chrudim) a v Otradově (okres Chrudim).