JAMES GRIEVE

Odrůda byla vyšlechtěna ve Skotsku. Nese jméno po svém šlechtiteli – James Grieve. Do pěstitelské praxe byla zavedena na konci 19. století firmou Dickson v Edinburgu.
Strom se vyznačuje středně bujným, později slabším růstem. Mnohdy dosti zahuštěné koruny vyžadují častý řez, rovněž častější řez zmlazovací, někdy i radikálnější zmlazovací řez na kosterních větvích. Odrůdu lze pěstovat v mnoha tvarech na řadě typových podnožích. Pro některé tvary je vhodné využít i pláně.
Plody jsou střední až větší. Zvláště osamoceně rostoucí plody v horních částech koruny nebo při celkově menší násadě plodů bývají dosti velké a nádherně vybarvené. Plody jsou většinou souměrné, jen s mírnými žebry, s hladkou a často mastnější slupkou. Základní barva je žlutozelená, ve zralosti žlutá, krytá dle oslunění různě intenzivním červeným zbarvením, žíháním. Chuť ve zralosti sladce navinulá, velmi dobrá, jablka jsou šťavnatá. Pro příznivce kyselejších plodů mohu doporučit postupně protrhávat ze stromu rovnou do pusy.
Sklizeň nastává v druhé půli srpna či první polovině září. Jablka pak dlouho nevydrží (nejsou-li uložena v chladírnách). Starší pomologie vyzdvihují co do trvanlivosti jablka sklizená ve vyšších polohách. Jsou-li tato dobře uložena, tak i v domácích podmínkách mohou vydžet až do Vánoc.
Dobrými opylovači pro tuto odrůdu jsou například odrůdy Coxova reneta, Boikovo, Golden Delicious, Matčino, Ontario, Parména zlatá i řada dalších. Sama odrůda je vynikajícím opylovačem.
Odrůda se dodnes pěstuje produkčně, využívá se jí mnohde jako dobrého opylovače. Setkáte se s ní v produkčních sadech, ale i v mnoha zahradách či zahrádkářských osadách. Jablko na obrázku uzrálo přímo v Pardubicích.