LANDSBERSKÁ RENETA

Odrůda Landsberská reneta vznikla v Německu. Byla vypěstována někdy v polovině 19. století v Landsbergu nad Vartou – odtud její jméno.
Stromy této odrůdy rostou bujně, nehodí se však na všechna stanoviště – například v příliš teplých polohách na sušších stanovištích se Landsberské renetě moc nedaří. Bohužel je také náchylná k chorobám, a to jak ke strupovitosti, tak k padlí. Pomologie zmiňují také větší náchylnost k rakovině. Na vhodných stanovištích však v některých dobrých letech (se slabým tlakem strupovitosti) přináší i velmi pěkné a velké plody i v extenzivních výsadbách (viz obrázek).
Plody Landsberské renety jsou střední nebo velké. Tvar mají většinou více či méně zploštělý. Chuť mají spíše sladkokyselou, příjemnou i trochu aromatickou. Ke sklizni dozrávají v druhé polovině září. K jídlu dozrávají následující měsíc a dobře uskladněné vydží až do ledna následujícího roku – ovšem často pak ztrácí na chuti.
Pro Landsberskou renetu jsou dobrými opylovači například odrůdy Průsvitné letní, Jonathan či Ontario. Sama dobře opyluje řadu ostatních odrůd.
Landsberskou renetu jsme nalezli například v katastru obce Topol (okres Chrudim).

Landsberská reneta