WEALTHY

Odrůda Wealthy pochází z USA. Byla vyšlechtěna v roce 1869 panem P.M. Gideonem. Říká se, že v USA má tato odrůda pomník, neboť měla kdysi zachránit některé americké ovocnáře před krachem díky tomu, že odolala některé z krutých zim.
Wealthy je odrůda nenáročná. Velmi odolná proti mrazu. Lze ji pěstovat i ve vyšších polohách. Co nemá ráda, to jsou suché půdy. Jinak není nijak zvlášťě vybíravá na stanoviště. Je to bujně a celkem zdravě rostoucí strom. Do plodnosti vstupuje brzy – jen malou nevýhodou může být její nepravidelnost.
Plody jsou střední až větší velikosti. Větší zdravé a pravidelné plody jsou velmi krásné (viz obrázek). Ve zralosti mají charakteristické nápadné červené pruhování na žluté základní barvě. Plody chutnají velmi dobře, navinule sladce, navíc příjemně voní. Ke sklizni dozrávají v měsíci září. K jídlu dozrává následující měsíc. Může vydržet i do Vánoc, pak ale ztrácí na kvalitě, zejména chuti a vůni.
Pro odrůdu Wealthy jsou ze známých starých odrůd vhodní opylovači Ontario, Malinové holovouské, Jonathan či Hájkova muškátová reneta. Wealthy je samo dobrým opylovačem.
Odrůdu jsme nalezli například v Holicích (okres Pardubice) či v Petrovicích (okres Ústí nad Orlicí).