LEBELOVO

Odrůda Lebelovo pochází z Francie.
Stromy této odrůdy se vyznačují bujným růstem. Často vytvářejí velké rozložité koruny a je třeba pro ně počítat s dostatkem místa. Je to odrůda velmi odolná proti mrazu. Snese výsadbu i ve vyšších polohách, pokud je však chráněna před větry. Pro dosažení pěkných plodů doporučují staré pomologie sázet Lebelovo do lehčích a přiměřeně vlhkých půd. Odrůda je středně náchylná ke strupovitosti. Méně náchylná je k padlí jabloňovému.
Plody jsou většinou velké, nápadně ploché a žebernaté. Základní barva je ve zralosti žlutá, na osluněných místech bývá slupka zardělá nebo nese červené přerušované pruhy. Je také velmi mastná. Jablka voní, jsou šťavnatá a mají celkem příjemnou sladce navinulou chuť. Sklízejí se na konci září. Do konzumní zralosti vcházejí postupně následující měsíc. Dobře uskladněné pak mohou vydržet i do Vánoc.
Pro Lebelovo lze doporučit obecně dobré opylovače. Odrůda sama je špatným opylovačem. Jedná o tzv. triploidní odrůdu – takové odrůdy mají obvykle nízkou klíčivost pylu.
S odrůdou se setkáváme často na výstavách ovoce organizovaných zahrádkáři. Jedna z nich nás později zavedla i do obce Chvojenec (okres Pardubice), odkud pochází fotografie.