OPAT BRUNO

Opat Bruno je stará odrůda původem z Vyššího Brodu na Šumavě. Vznikla jako semenáč odrůdy Grávštýnské – tu jsme do této brožury rovněž zahrnuli.
Je to strom, který zdravě roste a již od pohledu bývá svěží. Opat bruno se vyznačuje spíše řidší korunou. Do plodnosti nastupuje už brzy po výsadbě a plodí velmi hojně. Spíše než pro vysokokmeny se hodí pro tvary nižší. Na zákrscích roubovaných na duzénu přináší jedinečné výstavní plody.
Opat Bruno je odrůda proslulá svými ohromnými plody, které jsou sice na svojí velikost relativně lehké (jak praví staré pomologie), ale my jsme nalezli i plod vážící 600 g! Takové plody přímo vybízejí k tomu, aby se jimi pěstitel chlubil u sousedů nebo na výstavách. Jablka zrají koncem srpna ale i déle (ve vyšších polohách). Jsou dobrá, sladká a šťavnatá. Musí se však jíst brzy! Zanedlouho totiž zmoučnatí a ztrácí na chuti (jíte pak už jen ,,bláto”).
Dobré opylovače pro tuto odrůdu neznáme z pomologií ale nijak zvlášť ani z praxe. Vhodné by bylo nejspíše sáhnout po všeobecně dobrých opylovačích – zde se opět nabízí odrůda Ontario.
Opata Bruna jsme nalezli například v obci Vyžice (okres Chrudim).