PUNČOVÉ

Odrůda Punčové nemá přiliš vyjasněný původ. Hojně se pěstovala v severních Čechách v Polabí – v okolí Lovosic či Děčína. Bylo známé také pod jménem Hedvábče.
Odrůda roste v mládí bujně. Tvoří velké, rozložité a často velmi zahuštěné koruny. Punčové není nijak zvlášť náročná odrůda. Nejvíce jí však vyhovují vlhčí půdy středních poloh. Je odolná proti mrazu. Avšak obzvláště v některých letech dosti silně trpí strupovitostí a někdy padlím. Do plodnosti nastupuje celkem brzy, ale plodnost je co do množství spíše průměrná.
Plody jsou menší či středně velké. Mají obvykle pravidelný, ploše kulovitý tvar. Bývají mírně žebernaté (od kalichu). Základní barvu mají zprvu žlutozelenou, poté slámově žlutou. I později ale mohou být trochu nazelenalé, zvláště u kalichu nebo v okolí stopky. Chuť je sladce nakyslá, dobrá. Sklízí se obvykle na konci září až na počátku října. Do konzumní zralosti vstupuje v listopadu. Při dobrém uskladnění vydrží i do února následujícího roku.
Pro Punčové jsou vhodnými opylovači odrůdy Coxova reneta či Parména zlatá. Sama odrůda je dobrým opylovačem.
S touto odrůdou se setkáváme poměrně vzácně. Obdobně jako v případě celé řady dalších odrůd jsme i odrůdu Punčové nalezli ve Chvojenci (okres Pardubice) na zahradě pana Františka Mandyse.