MATČINO

Odrůda Matčino je mnohými laiky mylně považována za odrůdu českou. Pěstuje se u nás sice již velmi dlouho a patří k těm nejznámějším starým odrůdám, ovšem zcela bez pochybností je odrůdou ,,made in USA”. Místem jejího vzniku je Bolton ve státě Massachusetts.
Matčino dokáže vytvořit krásné stromy, někdy i s dosti rozložitými korunami. Není to však odrůda příliš vhodná do vyšších studených poloh (nízká odolnost proti mrazu), ovšem nemá ráda ani opačný extrém (příliš teplé polohy). Proti strupovitosti je poměrně odolná, a tak se lze dočkat pěkných plodů i bez použití postřiků. O něco hůře se pak Matčino vypořádává s padlím.
Plody jsou střední až větší velikosti, tvar mají kuželovitý a zpravidla dosti pravidelný. Základní barva slupky je žlutá. Většinou je více či méně, někdy však i zcela pokryta červenou barvou nebo pruhováním. Vhodná odrůda pro milovníky sladších jablek s příjemným aroma. Plody se sklízí ke konci září, k jídlu dozrávají následující měsíc. Vydrží i několik dalších měsíců – i na vánoční stůl.
Matčino je dobře opylováno například odrůdami Panenské české, Ontario, Malinové holouvouské či odrůdou Jonathan. Zajímavostí je vzájemná neschopnost opylování mezi odrůdou Matčino a Wealthy.
Matčino jsme viděli například v okolí Horní Dobrouče (okres Ústí nad Orlicí) či u Ronova nad Doubravou (okres Chrudim).