SOLANKA

Solanka je původem česká odrůda. Pochází ze Solan v severních Čechách (po této obci dostala také jméno). Je to snad nejznámější a stále oblíbená letní máslovka. Stromy podestlané spadanými měkkými plody a bzučení vos – to je jeden z typických obrázků pro tuto odrůdu. Kdo by jej neznal (?).
Solanky jsou mohutné stromy, které rostou velmi bujně a vytvářejí krásné veliké koruny. Už od pohledu jsou většinou vitální a zdravé. Jsou odolné proti mrazu a netrpí strupovitostí. S přehledem obstojí i ve vyšších polohách. Do plodnosti vstupují ale velmi pozdě (pomologie uvádí i 10 let). Pak ale plodí spolehlivě a hojně.
Hrušky jsou protáhlého tvaru, mají nejdříve zelenou a později na pohled velmi příjemnou žlutou barvu (dají se jíst už očima). Jejich chuť je příjemná, sladká a kořenitá. Zralé plody jsou velmi šťavnaté. Ze stromu se češou již na počátku nebo okolo poloviny srpna (měly by mít ještě převážně zelenou barvu). Po očesání rychle zežloutnou a jsou dozrálé k jídlu. Lze je však i nechat žloutnout na stromě a sklízet rovnou do pusy (ovšem s rizikem, že jich dříve mnoho opadá nebo bude ,,sklizeno” vosami).
Solanku dobře opylují například odrůdy Charneuská, Hardyho či Boscova. Alespoň ve starých pomologiích se tyto odrůdy uvádí jako pravděpodobní opylovači. Stromy s bohatou úrodou jsme i my viděli ve stromořadí, v němž kromě Solanky byla v hojné míře právě Charneuská i Boscova.
Odrůdu jsme nalezli například v Pardubicích (okres Pardubice), Stolanech (okres Chrudim) či u Ostřešan (okres Pardubice).

Solanka