PANENSKÉ ČESKÉ

Panenské české je prastará česká odrůda jabloně, již po staletí pěstovaná. Její vznik snad ani nelze datovat. Ve starých sadech se s ní lze setkat dodnes – naštěstí ještě poměrně často.
Je to odrůda otužilá, hodí se proto i k výsadbám na chladnější stanoviště. Roste středně bujně, někdy vytváří přehoustlé koruny. K chorobám (strupovitosti i padlí) není Panenské nijak zvlášť náchylné – i když strupovitost se objeví.
Jablka této odrůdy jsou malá, při hojném nasazení plodů i velmi drobná. Tvar mají tupě kuželovitý, i když setkáváme se i s plody kulatějšími. Žlutá základní barva plodů téměř nikdy není vidět, neboť je zcela pokrytá celistvou červení, u některých plodů červeným pruhováním. Sklízí se v září, k jídlu dozrávají v listopadu. Dobře uskladněněné plody vydrží i do března následujícího roku.
Dobrými opylovači pro Panenské jsou ze známých odrůd například Ontario, Matčino či Malinové holovouské. Samo Panenské české platí za dobrého opylovače pro mnoho ostatních odrůd.
Odrůdu jsme nalezli na řadě míst Pardubického kraje – hned několik například u Přírodní rezervace Habrov (okres Chrudim).