COXOVA ORANŽOVÁ RENETA

Coxova oranžová reneta pochází z Anglie (Colnbrook – Lawn). Byla získána z výsevu semen jiné staré odrůdy, totiž jablka Ribstonského. A to v roce 1830. Překvapivě se až o třicet let později začala prosazovat v ovocnářské praxi. Na dnešní poměry uplynula tehdy dlouhá doba. Jistě neurazím staré znalce – pomology, když napíši, že to stálo za to, neboť později se mezi ostatními odrůdami zařadila z hlediska chuti do TOP 10. A mezi těmi odrůdami, které dnes považujeme za staré, stále setrvává mezi těmi chuťově výjimečnými.

Stromy této odrůdy rostou v mládí bujně, později je růst slabší a vytváří kulovité nebo ploše kulovité koruny, někdy se sklonem k přehušťování. Strom vyžaduje teplé polohy, chráněné, s dostatečně vlhkou půdou. Tam, kde se daří jabloním nejlépe. Pupeny i květy může snadno poškodit mráz. Na mnoha stanovištích tak může trpět extrémními výkyvy počasí, které známe z posledních let a v neposlední řadě také suchem. Ke strupovitosti je odrůda středně náchylná, značné problémy má však s padlím jabloňovým, které dokáže ve velkém poničit mladé letorosty.

Plody jsou střední velikosti, s hladkou suchou slupkou. Žlutá až charakteristicky zlatavě žlutá základní barva slupky bývá na líčku ozdobena krátkými červenými proužky a mramorováním. Plody mají vynikajicí chuť, slace navinulou, výrazně aromatickou.

Pro dobrého ovocnáře či zahradníka, který této staré odrůdě nabídne vhodné místo a kvalitní péči, je Coxova reneta zajisté dobrá volba.

Coxova oranžová reneta