STRÝMKA

Strýmka je odrůda patrně německého původu, jejíž vznik nelze snad ani přesně datovat. Ve starých pomologiích se píše, že vznikla snad v Porýní a byla hojně rozšířena již na konci 18. století.
Je to odrůda nenáročná, většinou dobře a zdravě rostoucí. Její plodnost je někdy střídavější, nastupuje později, avšak jinak plodí velmi hojně. Odrůda si poradí s mrazy, je relativně odolná i proti strupovitosti. Ani padlí jabloňové ji nevyhledává. Vhodná je pro vyšší tvary – polokmen či vysokokmen na pláněti. Dokáže vytvořit krásné stromy s velkými korunami a dosáhnout vysokého stáří.
Plody jsou spíše střední velikosti. Mají často kuželovitě vejčitý tvar, některé mohou být i kulatější. Na osluněné straně jsou červeně žíhané nebo jen pokryté červení (nežíhané) – viz obrázek. Jejich základní barva je zelená. Mají nakyslou chuť, která nijak příjemně nepřekvapí. Sklízí se v říjnu, do konzumní zralosti vsupuje až v únoru následujícího roku. Výhodou je její vynikající skladovatelnost (dá se i tzv. krechtovat) – a na štrůdl, jako když ho najdete.
Dobrými opylovači pro Strýmku jsou ze známějších odrůd například Malinové holovouské, Coxova reneta či Ontario. Pro ostatní odrůdy je sama Strýmka špatným opylovačem.
Strýmku jsme nalezli například v katastru obce Topol (okres Chrudim).

Strýmka