BLENHEIMSKÁ RENETA

Blenheimská reneta je anglickou odrůdou – pochází z Woodstocku u Blenheimu v hrabství Oxford. Vznikla na počátku 19. století, a to jako nahodilý semenáč.
Blenheimská reneta je bujně rostoucí odrůdou, která dokáže vyrůst ve velmi mohutné a rozložité stromy – určitě se tedy nehodí pro malé zahrady. Na půdu i stanoviště je náročnější. Ráda má vlhké půdy bohaté na živiny a polohy raději chráněné před mrazivými zimními větry (avšak ani ne příliš teplá a suchá místa). Ke strupovitosti je středně náchylná, ještě méně náchylná je pak k padlí. Do plodnosti vstupuje dosti pozdě.
Plody jsou relativně velké. Tvar mají docela pravidelný, zploštěle kulovitý. Barvu mají ve zralosti žlutou, na osluněných místech pak intenzivně červenou nebo červeně pruhovanou. Ke sklizni dozrává často na počátku října. K jídlu pak v prosinci. Je třeba skladovat spíše ve vlhčích sklepích, protože plody mají sklon k vadnutí.
Pro Blenheimskou renetu jsou vhodnými opylovači například odrůdy Croncelské, Jonathan, Landsberská reneta, Malinové holovouské či všeobecně vynikající opylovač Ontario. Sama je pro ostatní odrůdy bezvýznamným opylovačem.
Odrůdu známe například z Otradova (okres Chrudim), ale i z jiných míst na Chrudimsku.