PRŮSVITNÉ LETNÍ

Průsvitné letní je známé též jako Skleněné žluté. Má i řadu lidových pojmenování – ,,ječnišťata” či též ,,žitňavky”. Odrůda pochází z Pobaltí. K nám se dostala přes západní Evropu někdy v 19. století.
Strom roste zpočátku středně bujně až bujně. Později je růst slabší. Tvar koruny bývá kulovitý či jehlancový. Je to úrodná a mrazuvzdorná odrůda, která však zvláště v některých letech trpí padlím či strupovitostí. Pěstovat ji lze v mnoha tvarech, od zákrsku do vysokokmenu (samozřejmě je nutný vhodný výběr podnože).
Plody jsou středně velké, v případě starých či špatně udržovaných stromů spíše malé. Menší velikosti dosahují i tehdy, když jich je na stromě mnoho. Je tedy vhodné plody včas protrhat (to platí v podstatě obecně). Jablka jsou světlezelená, později světležlutá až bíložlutá. Mají hladkou slupku, která je obvykle mírně ojíněná. Jsou dobrá, šťavnatá, chuť mají sladce navinulou, méně zralá kyselejší. Přezrálá moučnatí a pak chutnají mdle. Ke sklizni dozrávají obvykle v polovině či na konci července a lze je konzumovat prakticky okamžitě (zvláště milovníci kyselejší chuti nesmí se sklizní otálet).
Dobrými opylovači pro tuto odrůdu jsou například James Grieve, Jonathan, Ontario či Wealthy. Samo Průsvitné letní je rovněž dobrým opylovačem.
Odrůda je dodnes hojně k vidění nejen v Pardubickém kraji. Stále ji lze bez problémů koupit i v ovocných školkách (alespoň tedy v nižších tvarech).

Průsvitné letní

Průsvitné letní