ŠPINKA

Špinka je prastará odrůda neznámého původu. Údajně patří k nejstarším odrůdám hrušní vůbec. Často se pro ni používá českého synonymního pojmenování Šedivka.
Je to velmi bujně rostoucí hrušeň. Vyznačuje se zdravým růstem, vytváří velmi krásné rozložité koruny. Dožívá se vysokého stáří. Všechny tyto vlastnosti ji předurčují jako odrůdu vhodnou ke krajinářským výsadbám (k tomuto účelu lze ovšem směle doporučit i Charneuskou či Solanku). Daří se jí i ve vyšších polohách, má však ráda kvalitnější půdy. Plodnost nastupuje pozdě, dokonce později než u Solanky. Dle některých pomologií klidně i po 15. roce od výsadby. Pak ale plodí pravidelně a velmi hojně.
Plody Špinky jsou malé, podivné šedivozelené barvy, ve zralosti pak barvy žlutozelené. Jsou dosti rzivé, takže základní barva nemusí být ani dost dobře viditelná. Na pohled nejsou příliš lákavé. Spíše ale překvapí chutí. Jsou příjemně sladké, kořenité, dobré. Ke sklizni dozrávají na konci srpna, k jídlu pak zanedlouho po sklizni, poté už ale dlouho nevydrží.
Odrůda je dobře opylována odrůdami Hardyho, Madame Verté či Pařížankou. Sama platí za špatného opylovače.
Špinku jsme nalezli například v okolí Horní Dobrouče (okres Ústí nad Orlicí) či poblíž Ronova nad Doubravou (okres Chrudim).

Špinka