SMIŘICKÉ VZÁCNÉ

Smiřické vzácné je známé také jako jablko Gallowayské. Je odrůda, která byla hojně pěstována a šířena v okolí Hradce Králové (samotné jméno upomíná přímo na obec Smiřice u Hradce Králové).
Odrůda dobře a zdravě roste, je úrodná. Vytváří stromy s mohutnými rozložitými korunami, a to jak na vysokokmenu, tak na nižších tvarech roubovaných na podnoži duzénu nebo jančeti. Nižší tvary roubované na duzénu nebo přímo zákrsky na jančeti přinášejí oproti vysokokmenům větší plody.
Plody jsou buď střední velikosti (z vysokokmenů roubovaných na pláněti) nebo velké (ze zákrsků). Jsou citronově nebo smlámově žluté, tvaru značně zploštělého. Snad nejnápadnějším znakem jsou charakteristické tečky (lenticely) na plodech, u této odrůdy opravdu skutečně dobře viditelné. Jablka jsou velmi pěkná. Jejich chuť je příjemná, navinulá, stvořená pro milovníky svěžích šťavnatých jablek. Ke sklizni dozrávají na počátku října, k jídlu pak v následujícím měsíci. Dobře uskladněné vydrží až do února následujícího roku.
I když je Smiřické vzácné spojeno spíše s krajem Královéhradeckým, můžete ji nalézt i v Pardubickém kraji. My jsme ji viděli například v Holicích (okres Pardubice).