ZVONKOVÉ

Doposud velmi známé a v některých sadech stále produkčně pěstované Zvonkové nemá příliš vyjasněný původ. V některých pomologiích je uvedeno, že původ odrůdy je neznámý. V jiných je za zemi původu vydáváno Německo.
Odrůda má ráda spíše teplejší a chráněné polohy. Svým bujným růstem se často brzy vyčerpává (jakoby zpočátku ,,přepálila”) a rychle stárne. Proti mrazům není příliš odolná. Proti chorobám – zejména strupovitosti – je odolnější.
Plody této odrůdy mají charakteristický a nezaměnitelný zvonkovitý tvar. Pro mnoho zahrádkářů je Zvonkové oblíbeno právě pro krásný tvar plodů – ty mohou být navíc i dosti velké. Nejdřívě mají zelenavou, v době zralosti pak žlutou barvu, která je na osluněné straně někdy ozdobena červenavým líčkem (nevyzrálý plod s výraznějším líčkem zobrazuje i naše ilustrace). Jablka se sklízí pozdě, koncem října, ale klidně i počátkem listopadu (pokud nepřicházejí mrazy). Je nutné je nechat velmi dobře vyzrát již na stromě. K jídlu dozrávají až v únoru následujícího roku a vydží pak ještě několik měsíců. Jablka mají dobrou, spíše kyselejší a velmi svěží chuť.
Pro Zvonkové je ze starších odrůd dobrým opylovačem například Ontario. Samo Zvonkové pak platí za dobrého opylovače pro řadu ostatních odrůd.
Zvonkové jsme nalezli například v Pardubicích (okres Pardubice), Ostřešanech (okres Pardubice) – tam dosud v produkčních sadech či v obci Hrádek (okres Pardubice).

Zvonkové